top of page

מתי ניצול חיובי הופך לניצול שלילי - בין שולטת לנשלט

הפוסט כתוב בעיקר מנקודת מבט של שולטת-נשלט, מכיוון שברוב המקרים זה המצב של ניצול שלילי (אצל שולט-נשלטת הסיכון הוא יותר אונס, התעלמות ממילת בטחון וכד', וזו לא מטרת הפוסט). ניצול שלילי קורה בטווח זמן של בין שבוע לשנים (אם אתם רואים שולטת מנסה לנצל נשלט בתוך פחות משבוע מיצירת הקשר הראשוני, אני חושב שהתגובה הראויה היא לצחוק לה בפנים).

אז קודם כל, ניצול זה לא בהכרח דבר רע. אני מנצל את מקום העבודה שלי כדי לקבל כסף והוא מנצל אותי כדי לעשות עבודה, אני מנצל את השרברב כדי שיתקן לי את הנזילה והוא מנצל אותי בשביל לקבל כסף, הבנק מנצל אותי בשביל שאשאיר את הכסף אצלו, ואני מנצל אותו ב... לא יודע במה אבל אני צריך חשבון בנק. כל עוד הניצול הוא בהסכמה, מודעת, כששני הצדדים יודעים למה הם מסכימים, (לא ניתן לתת הסכמה בלי לדעת למה מסכימים), אז הוא בהתאם לשב"ב (שפוי בטוח ובהסכמה, SSC) ואין בזה בעיה.

ניצול מתחיל להוות בעיה כשהוא כבר לא מתבצע בהתאם ל SSC. אני מניח שמי שקורא את זה לא מתכוון להפר הסכמה (מי שמפר הסכמה בד"כ לא קורא פוסטים כאלה) ולכן אדגיש יותר איך מזהים שמתכוונים לנצל אתכם שלא בהסכמתכם, ואיך להמנע או למזער את הנזקים שלכם.

הדוגמה הראשונה והכי נפוצה נקראת קניית מתנות. זה אומר או שהנשלט (כמעט תמיד אישה ששולטת בגבר, למרות שיכול לקרות גם הפוך) מעביר לשולטת סכום כסף קבוע או אחוז מהמשכורת שלו והיא עושה עם הכסף מה שהיא רוצה. בד"כ היא תגיד שזה לצורך מחייתה, שכר דירה, אוכל וכו'; לצרכי טיפוח, קוסמטיקה, ספא, פדיקור, מניקור, איפור, ביגוד ונילי, מנוי לאתר כלשהו, ארוחה במסעדה בלי הנשלט וכו'; או לצרכי פטיש שלה ו/או של הנשלט כולל צעצועי מין, ביגוד סקסי/פטישיסטי, אביזרים לשימוש רב פעמי בסשן (וישארו אצלה). לפעמים השולטת תפרט מוצרים ספציפיים או קישורים לקניות באינטרנט ולפעמים לא.

חשוב לשים לב שקניית מתנות זו נטיה מוכרת, והיא קיימת אצל הרבה אנשים במידה כלשהי, וכמעט כל אחד היה נהנה לקבל או לתת מתנות. עם זאת, זו נטיה שקל מאוד לקחת רחוק מדי. מהצד הנשלט מאוד קל להתחייב על יותר ממה שאתם יכולים להרשות לעצמכם ואז קשה מאוד לקיים שיחת תיאום ציפיות חדשה ולהוריד את סכום המתנות. אם אתם רוצים לתת מתנות, תוודאו שאתם יכולים להרשות לעצמכם את הסכום בלי שיפגע בהוצאות השוטפות שלכם, תוודאו שיש לכם מספיק כסף "בצד" למקרי חירום, ותעצרו הכל אם יש לכם הוצאה גדולה לא צפוייה או שהמצב שלכם משתנה. בפרט תעצרו אם אתם מקבלים קיצוץ בשכר (תקצצו קודם כל את המתנות באותו הסכום. תמיד קל יותר להעלות חזרה מאשר להוריד) או כשאתם עוזבים את מקום העבודה (גם אם עוברים למקום אחר, יכול להיות שתראו שלא מתאים לכם ושאתם לא יכולים לחזור לעבודה הקודמת). לשולטים/ות המקבלים מתנות, חשוב שתתעניינו במצב הכלכלי של הנשלט, תעקבו אחרי המשכורת שלו, ותוודאו שהוא יכול לעמוד במתנות האלה. שימו לב שאם יתברר שהנשלט לא יכל היה לעמוד בתשלומים האלה, הוא יבוא אליכם בטענות גם אם זו היתה בכלל יוזמה שלו. יש הרבה נשלטים שאומרים שזה מה שהם רוצים (כולל להציע סכום מסויים כדי להראות רצינות), אבל חלק קטן מאוד מהם באמת מתכוון לזה, ולא לכך שהוא רוצה לקנות את הזמן/סשן/סקס עם השולטת.

הדוגמה השניה דומה לראשונה אבל בעלת מאפיינים שונים, ונקראת שליטה כלכלית, שליטה פיננסית, פינדום או findom. פה במקום שהנשלט יעביר לשולטת סכום כסף (או מתנות שנקנות בכסף הזה), השולטת מקבלת שליטה על חשבון הבנק של הנשלט. זה יכול להיות עם הרשאה שנותנים מול הפקיד ולפי תעודת זהות, הפקדה קבועה לחשבון אחר, או אפילו דרך פירוט תנועות בחשבון או בכרטיס האשראי (אם שולט רוצה לעקוב אחרי המצב הכלכלי אבל לא מתערב בו, זה יכול להיות חלק מהבטיחות של קניית מתנות. הגבול בין הדברים מטושטש). המשמעות של שליטה פיננסית היא שהשולטת מנהלת את החשבון, מאשרת (או שלא מאשרת) את ההוצאות של הנשלט, מקצה סכום להוצאות השונות (למשל סופר עד 200 שקל, או שיהיה פירוט של מוצרים ספציפיים לפי המחיר). יש מעט מאוד אנשים עם הנטיה הזו, למרות שהרבה משתמשים במונח הזה כדי לתאר קניית מתנות. לפעמים זה משולב עם קניית מתנות, ואז השולטת מחליטה על הסכום בהתאם למה שנשאר בחשבון.

בשליטה כזו יש לשולטת אחריות גדולה מאוד, וגם אם ההכנסות של הנשלט לא מספיקות כדי לכסות את ההוצאות אז זו אחריות של השולטת להורות על קיצוץ ברמת החיים (פחות לאכול במסעדות, לעבור לדירה קטנה יותר, להגדיל את היקף המשרה וכו'). חשוב מאוד שלנשלט תהיה תוכנית גיבוי למקרה שהשולטת תחליט למשוך את כל הכסף מהחשבון ולהעלם. ניתן לעשות זאת ע"י חשבון נפרד שאין לה גישה אליו וכל עוד אין שם תנועות אני לא הייתי רואה בזה בגידה או חוסר ציות אלא שמירה על הבטיחות, ולכן ניתן גם ליידע אותה על קיום החשבון ולהציב גבול שלא נוגעים בחשבון הזה. אחת הבעיות בשליטה כזו היא שהיא קורית בד"כ כשהשולטת מכירה את הבנק יותר טוב מהנשלט וכשהוא לא מסוגל לנהל את הכספים שלו. אם המצב הפוך והנשלט מתנהל עם הכסף שלו יותר טוב מהשולטת, אז שליטה כזו תהיה בזבוז של כסף (ואולי כדאי שבמקום זה הנשלט ישמש כרואה חשבון לשולטת, שירות שיעזור לה, יראה דאגה אליה, וכמעט נקי מסיכונים לנשלט).

דוגמא שלישית זו שליטה בתשלום. אני לא רואה צורך לפרט פה הרבה. הנשלט משלם לשולטת סכום שהוסכם מראש, והשולטת עורכת סשן במשך זמן שהוסכם מראש. בד"כ הזמן הזה כולל שיחת גבולות ותיאום ציפיות בהתחלה ואפטר קייר בסוף, ומרכז הסשן יקוצר בהתאם.

הסיכונים פה די נמוכים, וכוללים בעיקר בטיחות (צעצועים שלא מחטאים, פגיעה במקומות שאסור להצליף... חשוב לבדוק שהשולטת יודעת את העבודה ולא רק שיש לה שנים של נסיון, מה גם ששולטות יכולות בקלות לשקר בנושא הזה) מין לא בטוח (רוב השולטות בתשלום מצהירות מראש שסקס לא יהיה בסשן ושזה גבול שלהן), או שהסשן לא יהיה כמו שסוכם. כדאי לבקש המלצות ממי שהיה אצלה.

חשוב לזכור שאמנם מותר שיהיו יחסים כמו שתיארתי, אבל זה חייב להיות בהסכמה (של שני הצדדים) מודעת (בלי להסתיר שזו הכוונה, ועם שיחת תיאום ציפיות מראש. גם אם הצד השני משתמש במונח כלשהו, חשוב לפרט אותו כדי לוודא שמדברים על אותו דבר).


פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


הנצפים ביותר
פוסטים אחרונים
ארכיון
תגים
אין עדיין תגים.
עקוב אחרי
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page